KADROMUZ

Eğitimci Kadromuz

1

İstanbul'da doğan Funda Aygil, Saint Benoit Fransız Lisesi'si 1992'de, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesini 1996'da bitirdi. Aynı yıl, lise ve üniversite eğitimiyle paralel olarak yürüttüğü bale eğitimini, "Yıldız Alpar" Bale okulundan mezun olarak tamamladı.

1999 yılında sınav sonucu katılmaya hak kazandığı İngiliz Kraliyet Dasn Akademisi öğretmenlik eğitimi programını 2003 yılında tamamladı ve "Royal Academy of Dance" sisteminin uluslararası bale öğretmeni oldu.

Devlet balesi sanatçısı ve döneminin baş dansçısı Ender SAVAŞKURT'la 5 yıl eğitmen ve koreografi asistanı olarak "Balanchine" tekniği üzerine çalıştı. Royal Akademi sistemi içine bu tekniği katarak eğitim veren tek okul ve tek eğitmen olan Funda Aygil, ayrıca "Les Sylphides", "Giselle" gibi bale tarihinin önemli eserlerinde baş balerin olarak dansetti.

Asistanlık ve dansçılık dönemi kendisinin gelişmesinde çok önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemi ikinci eğitim süreci olarak ifade eden Aygil; Royal Akademi sistemini profesyonel dans tekniğiyle (Balanchine) kaynaştırarak hem öğrencilerinin, hem dekendi bedenini teknik ve artistik yönden geliştirip ileri seviyeye taşımıştır.

Dünya dans tekniği olarak öne çıkan "Balanchine" tekniği dansçıya hızı ve estetiği eş zamanlı olarak kazandırır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Önemli bale eğitim kurumlarında bale öğretmenliği ve bölüm yöneticiliği yapmış olan Funda Aygil, pek çok anaokulunda bale öğretmenliğine devam etmektedir.

Bale eğitim seminerlerine katılarak mesleki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmekte, bu doğrultuda halen kendi kurumunda öğrencilerini titiz bir çalışmayla eğitmekte ve geleceğin güçlü dansçılarını yetiştirmektedir

1978 doğumlu olan dansçı klasik bale eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda tamamlamıştır. İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde 2000-2007 yılları arasında dans etmiş; Don Kişot, Kuğu Gölü, Giselle, La Bayadere, Fındıkkıran gibi tüm klasik bale eserleri, Carmina Burana, Carmen, La Traviata, West Side Story gibi opera, operet ve müzikaller, çeşitli çocuk oyunları ve ayrıca Aysun Arslan, Beyhan Murphy, Mehmet Balkan, Robert North, Uğur Seyrek, gibi bir çok ünlü koreografın, Ağır Roman, Güldestan, Troy Game gibi özgün, klasik ve modern eserlerinde rol almıştır. Halen kurucusu ve sanat yönetmeni Cem Ertekin olan, özel Çağdaş Bale Topluluğu’nun temsillerinde rol almaya devam etmekte, 2015 yılından itibaren de Funda Aygil Bale ve Müzik Okulu’nda eğitmen olarak görev yapmaktadır.

1993 yılında İstanbul’da doğmuştur. Liseyi Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde ikincilikle tamamlamıştır. Üniversiteyi ise 1. olarak kazanmış; Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı Piyano ve Ses Eğitim Bölümü’nü başarıyla tamamlamış, ek olarak keman eğitimi de almıştır. Saim Akçıl, Alaeddin Yavaşca gibi önemli isimlerle çalışmıştır. Meslek yaşamına Funda Aygil Bale ve Müzik Okulu’nda piyano ve keman eğitmeni olarak devam etmektedir.Bağdat Cad. Güzel Sok. Heper Apt. K.3 No: 9, Çiftehavuzlar, İstanbul | 0216 372 6020 | 0532 366 8805 | info@fundaaygilbaleokulu.comtasarım: sabri gevinç