POINTE

Parmak Ucu Çalışmaları

Pointe çalışmasına kız öğrencilerde 10-12 yaşından sonra, eğer çocuğun bedeni güç, teknik, duruş ve disiplin yönünden hazır ise başlanmalıdır (bu yaş aralığı büyüme hızının yavaşladığı ve ayak kemiklerinin yeterince geliştiği yal olması sebebi ile dikkate alınmalıdır). Bu aşamada en önemli kriter öğrencinin diz bağlarının ve bileğinin ne kadar güçlü olduğudur.

Ön ve yan diz bağları ve bileği henüz yeterince güçlenmemiş olan bir öğrencinin yaşı ve fiziksel olgunluğu yeterli olsa bile pointe giymesine müsaade edilirse, zaman içinde dizde, bel omurlarında ve ayakta ağırlığın yanlış noktalara transfer olmasından dolayı ciddi travmalar, kalıcı sakatlıklar ve deformasyonlar (çoğunlukla ayaklarda) oluşur.

Diz ve bilek gelişimiyle birlikte vücutta yeterli kas kontrolü ve koordinasyon da gözlemleniyorsa ilk pointe çalışmalarına 10-15 dakikalık süreler ile başlanabilir.

foto1foto2foto3

Bağdat Cad. Güzel Sok. Heper Apt. K.3 No: 9, Çiftehavuzlar, İstanbul | 0216 372 6020 | 0532 366 8805 | info@fundaaygilbaleokulu.comtasarım: sabri gevinç